wtorek, 21 sierpnia 2018

Powakacyjnie na języku polskim- pierwsze ćwiczenia redakcyjne

Pierwsza lekcja po wakacjach na ogół poświęcona jest sprawom organizacyjnym. Warto jednak tak zaplanować działania, aby uczniowie zapamiętali to, co najważniejsze i nie zanudzić/ nie zamęczyć ich podawanymi informacjami.

Proponuję powrót do miłych dla uczniów wakacji.  Ponieważ nie wszystkie dzieci wraz z rodzicami / dziadkami wyjeżdżają poza miejsce zamieszkania lub spędzają czas z rówieśnikami na koloniach bądź obozach, umawiam się, że będą to wakacje wymyślonej przez nas postaci. 
Wizualizacja bohatera w postaci chmury wyrazowej utworzonej z cech sprzyjać będzie rozwijaniu wyobraźni.  
Tak prezentuje się postać:
Uczniowie będą redagować opowiadanie z wakacji tego bohatera. W tekście zastosują słowa wynotowane z chmury wyrazowej zamieszczonej poniżej i zapiszą je innym kolorem lub podkreślą.
Z kolei opowiadając przygody postaci, użyją  cech zgromadzonych w chmurze wyrazowej utworzonej powyżej, koniecznie je uzasadniając, argumentując, przywołując  przykład działania bohatera.


Miejsce akcji, precyzyjny czas zdarzeń, wiek bohatera itp. - to elementy, o których decydują autorzy opowiadania.  Zachęcę również do nadawania tytułu, wprowadzania elementów dialogu lub monologu, opisywania miejsca zdarzenia. Przypomnę o trójdzielnej budowie i akapitach. Zasugeruję, że historia może mieć szczęśliwe lub tragiczne zakończenie, a humor jest pożądany. To uczniowie zdecydują, czy użyją narracji pierwszoosobowej czy może trzecioosobowej.
Czy ktoś z nauczycieli spróbuje wykonać takie zadanie razem ze mną i swoimi uczniami? 
Dla tych, którzy prosili o udostępnienie grafik, linki udostępniam poniżej.
Wakacje- zbiór słów https://wordart.com/zmt3kd60sibz/wakacje 
Bohater- zbiór cech https://wordart.com/sf5qmltu9ma1/word-art-5
Napiszcie kilka zdań w komentarzu po realizacji lekcji (reakcje, pomysły, kreatywność uczniów itp.) 

5 komentarzy:

 1. Świetny pomysł.
  W jakim programie przygotowuje Pani chmury wyrazów?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Program nazywa się Tagul. Jeśli będzie taka potrzeba, przygotuję osobny wpis na blogu z instrukcją obsługi. Pozdrawiam :)

   Usuń
 2. Ja bym prosiła o instrukcję do kahoota, moje pokolenie to językr osyjski od klasy piątej i z angielskim kiepściuchno tak, że ażmi wstyd.

  OdpowiedzUsuń
 3. Pomysł rewelacyjny,za Pani pozwoleniem spróbuję go zrealizować ze swoimi uczniami.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niech pomysł żyje :) Liczę na komentarz po realizacji lekcji- co poprawić, co się udało, jak reagowali uczniowie itp. Powodzenia!

   Usuń