Rozpoznawanie wydarzeń-powtarzamy treść lektur obowiązkowych przy pomocy kart lekturowych

 Czy do sprawdzania wiedzy uczniów potrzebujemy sprawdzianów, prac klasowych, kartkówek? Z pewnością nie są to atrakcyjne dla uczniów formy pracy.  Warto przygotować takie zadania, które zaangażują uczniów oraz stworzą sytuację, kiedy będą się uczyć od siebie wzajemnie.



Proponuję powtórkę z lektur przy pomocy kart lekturowych. Zadaniem uczniów będzie ustalenie, z której lektury obowiązkowej pochodzi przywołane wydarzenie, a następnie opisanie wydarzenia w sposób zwięzły, ale precyzyjny. Karty więc mobilizują do pracy z tekstem, zachęcają do ćwiczeń w czytaniu ze zrozumieniem i sięgnięcia po lekturę.

Moi uczniowie lubią quizy, gry interaktywne, ale korzystanie z nich wymaga sięgnięcia po telefon, a nie sprzyja to uspołecznieniu uczniów, nie zachęca ich do rozmowy, nie pomaga radzić sobie ze stresem. 

Alternatywą są karty/ grafiki, które możemy wydrukować, zalaminować i wielokrotnie używać. Warto też wydrukować w mniejszym formacie (niekoniecznie kolorowy wydruk) i użyć jako karty pracy na lekcji poświęconej lekturze. 

Mnie będą one służyły do odpytywania uczniów na początku każdej lekcji powtórzeniowej, jako zadania na lekcję z przesiadką, do  przypomnienia/ powtórzenia lektury w klasie ósmej przed egzaminem, do pracy z tekstem literackim. Dzięki kartom uczniowie uporządkują wiedzę, poćwiczą czytanie ze zrozumieniem, przywołają cytaty z lektury, wskażą cechy postaci oraz wyrażą własną opinię o postaci z uzasadnieniem.


Prezentuję Państwu trzy przykładowe karty, a chętnych zapraszam do kontaktu indywidualnego. Komplet składa się z 50 kart, więc nawet w licznej klasie każdy uczeń może aktywnie przygotować odpowiedź i zaprezentować ją koleżankom i kolegom.

Uczniowie podczas pracy są zaangażowani, a grafiki bardzo im się podobają.

Jeśli moja twórczość, pomysły na zajęcia,
materiały na lekcje  przypadły Ci do gustu, korzystasz z nich i zastanawiasz się, w jaki sposób wyrazić wdzięczność albo mnie wesprzeć, zaproś mnie na kawę.

 

Na portalu społecznościowym Facebook znajdziesz stronę bloga. Link zamieszczam poniżej.


Jeśli masz do mnie pytanie, nie wahaj się,  napisz. Z pewnością odpiszę w wolnym czasie.

 

wiolicz@op.pl  

 

Zawsze jestem gotowa do współpracy na rzecz edukacji. 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Przykład opinii wychowawcy klasy o uczniu

Stacje zadaniowe lub karty pracy- mój pomysł na lekcję języka polskiego 6 grudnia

Generator napisów 4

Tworzymy makietę miejsca akcji- "Chłopcy z Placu Broni"

SCENARIUSZ ZAKOŃCZENIA ROKU SZKOLNEGO - UROCZYSTE POŻEGNANIE ABSOLWENTÓW