Tekst "Sachema" punktem wyjścia do rozmów o dyskryminacji

Nauczycielu/ nauczycielko, Twoi uczniowie nie chcą czytać w domu? Czytaj z nimi na lekcjach. Zadbaj o to, aby lekcja poświęcona czytaniu była za każdym razem inna. Polecam metodę projektu, która pomaga zorganizować pracę nad tekstem oraz ułatwia określenie kryteriów sukcesu zajęć. 

Wybór tekstu należy do mnie, ale termin i sposoby realizacji zależą od uczniów.  Wspólnie zastanawiamy się nad elementami stroju, rekwizytami, wyborem fragmentów, jeśli tekst jest długi. 

Czytanie jest atrakcyjne dla uczniów przez jedną lekcję, więc ważne jest, aby zaplanowane aktywności motywowały uczniów do przeczytania utworu do końca w domu. 

Każdy uczeń powinien mieć na lekcji tekst, ale warto zaplanować także działania dla tych, którzy przyszli nieprzygotowani.  

Tym razem czytaliśmy utwór pt. "Sachem". Na Dzikim Zachodzie gościliśmy kowbojów, którzy ze skupieniem i uwagą czytali tekst na głos. 

Tekst zainteresował czytających, którzy nie odrywali oczu od niego i zapomnieli o pozostałych zgromadzonych w klasie. Słuchający z ciekawością przyglądali się i słuchali. Ci, którzy dysponowali własnym utworem, śledzili tekst na bieżąco. 

Na zakończenie zajęć podzieliliśmy się na dwie grupy. Jedna określała uczucia sachem, druga uczucia widzów w cyrku. Gdy uczniowie zajęli miejsca, nazywali swoje emocje podczas czytania utworu i pracy zespołowej oraz podawali ich przyczyny.

W tym czasie słuchający odpowiadali na pytania związane z tekstem: 
Co stało się z bliskim sachema? 
Co wie o kolonistach niemieckich narrator? Jak nazywamy takiego narratora? Co świadczy o zakłamaniu i braku moralności niemieckich osadników?
Dlaczego o sachemie możemy powiedzieć, że został pozbawiony świadomości narodowej i swojej tożsamości?
Jaką analogię odnajdujemy w sytuacji Indianina i Polaków żyjących w latach Sienkiewicza?

Odpowiedzi zostały odczytane i uzupełnione, a uczniowie zaskoczeni "sprytem" Sienkiewicza, który pokazał, że brak buntu poskutkuje całkowitym wymazaniem pamięci o narodzie polskim. Ich miny bezcenne :)



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Skecz na zakończenie roku szkolnego lub inną uroczystość szkolną

Zbiór wykreślanek ortograficznych na zajęcia wyrównawcze

Przykład opinii wychowawcy klasy o uczniu

Generator napisów 4

Tworzymy makietę miejsca akcji- "Chłopcy z Placu Broni"