piątek, 24 lutego 2017

Pomysły na konkursy czytelnicze mobilizują do sięgnięcia po książkę


Nie wiem jak Wy, ale ja ciągle poszukuję pomysłów na konkursy i zadania dla uczniów. W bieżącym roku szkolnym na pierwszym miejscu stawiam czytanie i wykorzystanie technologii komputerowej. Tym razem postanowiłam zebrać w jednym miejscu pomysły na konkursy czytelnicze. Niektóre z nich już realizuję. 

1. Awatary bohaterów literackich stworzone w voki (czytanie połączone z TIK-iem). Takie są efekty tego zadania 
Emotikon wink
2. Rozwiązujemy Krzyżówkę, w której hasła związane są z tytułami i bohaterami książek. Żeby odnaleźć, hasło trzeba przeczytać książkę. Rozwiązaniem krzyżówki jest slogan typu "Czytanie jest trendy". 
3. Wykonanie flashmob lub innej formy zapisu cyfrowego wydarzenia związanego z  czytaniem ulubionej lektury.  Zaangażowanie w wydarzenie jak najwięcej osób.

4. Szkolne/ klasowe wybory ulubionego bohatera literackiego poprzedzone prezentacją postaci w dowolnej, wybranej przez ucznia formie.
5. Opisz historię bohaterów ulubionej książki/lektury na przykład po 10 latach.
Emotikon smile.
6. Haiku z fragmentów książek (wierszy). Takie nowotworzenie, w pozytywnym tego słowa znaczeniu, z gotowego i wydawałoby się, że już ustalonego, tworzywa. Twórczy recycling. W tym przypadku każdy może być twórcą. Słowa nabierają nowego znaczenia, nowej barwy, subiektywizmu.
7. Mashup, czyli miksowanie utworów literackich. 

Pomysł polega na połączeniu charakterystycznych elementów trzech dzieł literackich i zestawieniu ich w taki sposób, aby tworzyły spójną całość. W ten sposób powstaje nowa forma artystyczna.

Tak zrealizowaliśmy to zadanie dotychczas. cz. 1, cz. 2 tutaj.

8. Wizualizowanie fragmentów dzieł, zwłaszcza opisów. 
Pierwsze efekty naszej pracy.


9. Zredaguj recenzję książki, która zainteresuje czytelnika będącego w Twoim wieku.
O pracach moich uczniów napiszę już wkrótce.

3 komentarze:

 1. A konkursy pięknego czytania? Ja organizuję od lat z wielkim powodzeniem.
  Justyna

  OdpowiedzUsuń
 2. Organizuję tzw. Dni Głośnego Czytania, np. w klasie I http://skokiporozum.blogspot.com/2016/10/dzien-gosnego-czytania-w-klasie-i.html

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawe pomysły. Ja u siebie też opisałam kilka :-) Polecam też całoroczne konkursy czytelnicze książek wybranego autora. Ja z przyjemnością wspominam Całoroczny Konkurs Czytelniczy Prozy Małgorzaty Musierowicz :-)

  OdpowiedzUsuń