Proste i angażujące sposoby podziału na grupy

Moi uczniowie twierdzą, że bardzo lubią pracować w grupie. Co zrobić, by podział na grupy angażował uczniów i motywował do dalszej pracy na lekcji? 

Z pewnością należy zmieniać, różnicować sposoby podziału na zespoły. 


O ulubionych technikach pisałam TUTAJ. Nie znaczy to jednak, że nie poszukuję nowych (dla moich uczniów) sposobów.

Najprostszym sposobem jest wykonanie puzzli z widokówek, zdjęć, kolorowych wycinków z czasopisma, opakowania czekoladek itp.

Wylosowany element to przydział. Dlatego trzeba zadbać o to, aby liczba składników była identyczna z ilością uczniów. Obrazków z kolei powinno być tyle, ile grup roboczych planujemy.

Uczniowie szukają grupy, dopasowując brakujące elementy. Ułożony obrazek to znak gotowości do dalszej pracy.


Jeśli mamy więcej czasu, możemy poszukać takich widokówek, które wykorzystamy jako punkt wyjścia do rozmowy, działania itp.

A jaka jest opinia moich uczniów? Przeczytajcie:


"Na lekcji języka polskiego zostaliśmy podzieleni na grupy w dość oryginalny sposób, z którym ani razu się nie spotkałam i nie wpadłabym na to, ażeby o doborze osób do danego zespołu decydowały puzzle. Każdy z nas miał za zadanie wybrać dany element( odwrócony tyłem), po czym znaleźć osoby z pasującym do naszego puzzlem. Ta forma była jak najbardziej sprawiedliwa. Puzzle decydowały o naszym zespole, a uczestnicy byli zadowoleni, gdyż każdy miał równe szanse w doborze drużyny."- Iza


"Pani była przygotowana, aby podzielić nas na grupy. Przy okazji znów nas zaskoczyła. Wiedziała, jak nas wszystkich sprawiedliwie rozdzielić na 4 grupy po 6 osób . Użyła do tego 4 obrazków, które były pocięte na 6 równych części i odwrócone do góry nogami, tak, żeby nie było widać, co na nich jest.

A że obrazków było tyle, ile osób w klasie, to każdy mógł wybrać tylko jeden, a drużyna / grupa składała się z jednego pełnego obrazka. Moim zdaniem każdy był zadowolony i wyszedł z klasy mądrzejszy o nowe doświadczenie."- Mateusz

Uczniowie doceniają nasze starania, naprawdę :)



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Przykład opinii wychowawcy klasy o uczniu

Międzynarodowy Dzień Poezji z kartami literackimi, odwróconą krzyżówką lub wykreślanką- materiały edukacyjne na 21 marca

Tworzymy makietę miejsca akcji- "Chłopcy z Placu Broni"

Generator napisów 4

Porządkujemy wydarzenia opisane w balladzie ,,Świtezianka" oraz dobieramy cytaty do grafik wygenerowanych przez AI