niedziela, 13 marca 2016

Jak obchodziliśmy Dzień Bezpiecznego Internetu w bieżącym roku szkolnym? - DOBRA PRAKTYKA Kuratorium w Szczecinie

Jak obchodziliśmy Dzień Bezpiecznego Internetu w bieżącym roku szkolnym?

Cele:
1.    Propagowanie działań na rzecz bezpieczeństwa w sieci.
2. Zdiagnozowanie stanu bezpieczeństwa osób korzystających z Internetu.
3. Zaplanowanie działań służących poprawie świadomości osób korzystających z sieci.
4. Sformułowanie wskazówek odnośnie radzenia sobie z hejtem w sieci.


Dzień Bezpiecznego Internetu, ustanowiony z inicjatywy Komisji Europejskiej w ramach programu Safer Internet, ma na celu propagowanie działań na rzecz bezpieczeństwa najmłodszych użytkowników sieci. Obchodzony jest od 2004 roku, co roku w inny dzień - pierwszy albo drugi wtorek lutego; w Polsce - już po raz czwarty z inicjatywy Fundacji Dzieci Niczyje (FDN) i Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej (NASK). 


Z tej okazji w naszym gimnazjum odbyły się:
1. Lekcje języka polskiego

2. Wywiady 
14. stycznia 2016 roku razem z Markiem Rzechółką oraz Basią Dembkowską wybraliśmy się z kamerą GoPro na korytarze szkolne  oraz do czytelni w poszukiwaniu informacji na temat tego, czy uczniowie oraz pracownicy naszego gimnazjum mają podstawową wiedzę na temat bezpieczeństwa. 

3. Prezentacja multimedialna

4. Plakat na Dzień Bezpiecznego Internetu 

Tematyka mojego plakatu dotyczy Dnia Bezpiecznego Internetu, który obchodzony jest 9 lutego. Chciałam, aby moja praca zawierała zasady, którymi należy się kierować korzystając z internetu, a także przykuwała uwagę koleżanek i kolegów. 

Właśnie dlatego wykorzystałam postaci z kultowego filmu "Gwiezdne wojny", o którym tak głośno jest
w ostatnim czasie oraz zdjęcie, które ukazuje, że nigdy nie możemy być pewni kim jest osoba siedząca po przeciwnej stronie komputera.

5.Ankieta na temat bezpieczeństwa w sieci
Ankieta została zamieszczona na stronie survio.pl. Jej celem było zbadanie, czy Internauci czują się bezpiecznie w Internecie. Badanie miało charakter anonimowy. W ankiecie brało udział 100 osób 

6.Opracowanie i opublikowanie cennych porad dla ofiar hejtowania

W dzisiejszych czasach nie ma prawie żadnego nastolatka, który nie spotkałby się z tzw. „hejtem”
w Internecie. Zasmuca mnie taka sytuacja, bo w większości my wyrażamy tylko swoją opinię, a gdy nie zgadza się ona z czyimiś poglądami, zostajemy od razu zwyzywani od najgorszych. Postanowiłam więc zebrać kilka ważnych rad dla tych, którzy chcą już powiedzieć: „DOŚĆ”.
Byłeś kiedykolwiek ofiarą hejtowania w Internecie? Ktoś cię gnębił lub robi to teraz, a ty nie wiesz, jak sobie z tym poradzić? Spokojnie, tutaj znajdziesz kilka wskazówek, jak nie dać się hejterom w sieci. I pamiętaj: hejter w necie, frajer w świecie!

1. Powiedz o swoim problemie kilku najbardziej zaufanym osobom, najlepiej dorosłym. Nie zamykaj się
w sobie, bo to tylko wszystko pogorszy. Będziesz czuł się osamotniony i bezbronny, jeśli nikomu nie przedstawisz swojej sytuacji.
2. Poinformuj szkolnego pedagoga, że coś takiego ma miejsce w twoim gimnazjum i dotyczy ciebie – absolutnie nie wstydź się prosić o pomoc, nie ważne, czy znasz swojego gnębiciela, czy też nie.
3. Nie reaguj na złośliwe komentarze czy zaczepki, takie jak rozsyłanie publicznie nieprawdziwych informacji o tobie  – niemiła osoba powinna dać sobie spokój po zdaniu sobie sprawy, że nie obchodzi cię, co inni o tobie myślą.
4. Nie rób dużego zamieszania wokół sprawy, nie mów każdej napotkanej osobie o swojej sytuacji – twój gnębiciel tylko czeka na to, by stanąć w centrum zainteresowania wszystkich uczniów.
5. Absolutnie nie reaguj tym samym na czyjeś obelgi – gdy przyjdzie co do czego, hejter może posądzić o coś również ciebie, a chyba nie o to chodzi, prawda? Wtedy będziecie oboje winni, sam staniesz się gnębicielem.
6. Aby nie podupaść w nauce przez stres związany z internetowym hejtem, postaraj się o tym nie myśleć lub najlepiej znajdź sobie jakieś hobby i skup się na nim.
7. Daj do zrozumienia swoim bliskim, czyli rodzinie i przyjaciołom, że teraz bardzo potrzebujesz ich wsparcia.
8. Nie pokazuj swojemu gnębicielowi, że przejmujesz się tym, co robi (jeśli jest to osoba z twojej szkoły), idź przez korytarze z uśmiechem i podniesioną głową – to go zniechęci.

Mam nadzieję, że te osiem złotych zasad, jak nie dać się hejterom, pomoże wam i doprowadzi do szybkiego rozwiązania problemu. Czy osoby dręczące cię są ze szkoły, czy może spoza miasta – czasem ma
to znaczenie, czasem nie. W zależności od sytuacji, tylko wybrane wskazówki okażą się pomocne. Hejter ze szkoły – wszystkie zasady, nieznany hejter – zasady 1, 2, 3, 5, 6 i 7.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz