środa, 13 stycznia 2016

Jak powstała przemoc?- wyjaśnienie gimnazjalistki

Dawno temu Ziemia była planetą radosną, piękną i bezpieczną. Ludzie nie wiedzieli, czym jest zawiść, krzywda i ból - darzyli się wzajemnym szacunkiem  i miłością. Bezustannie otaczała ich soczyście zielona roślinność, nie było chorób i śmierci w męczarniach. Wszystko to dzięki greckim bogom, którzy dbali o ich życie w szczęściu i dostatku.

Oprócz dobrych bogów byli również Ci źli. Całe szczęście, dotychczas nigdy nie udało im się wyrządzić krzywdy żadnej z czystych ludzkich dusz. Władcą wszystkich ludzi i bogów był Zeus – pilnował porządku i bezpieczeństwa wszystkich stworzeń.
Pewnego dnia Zeus, za sprawą złych bogów, został podstępem zepchnięty ze swojego tronu wprost w ciemną otchłań. Wydostanie się stamtąd było niewiarygodnie trudne, nawet dla tak potężnego boga, jakim był Zeus. Zajęło mu to kilka dni – tyle jednak wystarczyło, aby jego tron przejęła Eris – bogini niezgody. U jej boku zasiadł również Tanatos – bóg śmierci oraz Hekate – bogini mroku.
Od razu sprowadzili na ludzi dużo zla i wiele nieprzyjemności. Zaczęli  od zesłania dwóch sióstr – Zazdrości i Nienawiści – które żyły w związku kazirodczym. Od tej pory ludźmi zawładnęły negatywne emocje, których wcześniej nie znali. Byli zawistni i zazdrośni, odczuwali wobec siebie nienawiść.
Niedługo potem na świat przyszedł owoc ich miłości – Przemoc  i Dyskryminacja. Mogło się wydawać wtedy, że nie ma już ratunku dla ludzkości. Bogowie nie mogli nic poradzić na niewłaściwe rządy, patrzyli tylko z góry na zagładę, jaka ogarnia niewinnych ludzi. Żony zdradzały mężów, mężczyźni bili kobiety, rodzeństwo krzywdziło się wzajemnie, dochodziło  do gwałtów i zabójstw..
Wybawieniem okazał się Zeus, któremu udało się wydostać z najczarniejszej otchłani. Przywrócił porządek na świecie, a bogów, którzy  w tak podły sposób bawili się ludźmi, skazał na potępienie.
Niestety, nie udało się wszystkich istot całkowicie oczyścić z negatywnych cech. Agresywne zachowania towarzyszą nietolerancji po dzisiejszy dzień. W taki sposób narodziły się zazdrość, nienawiść, przemoc  i dyskryminacja.
Agata Dembkowska
Licencja Creative Commons

1 komentarz: