Karty lekturowe na lekcjach poświęconych lekturze szkolnej gwarantują dobrą znajomość utworu



Z pewnością wielu z Państwa zastanawia się, czy karty typu prawda- fałsz sprawdzą się na lekcjach. Chciałabym rozwiać wszelkie wątpliwości, dlatego prezentuję jedną z możliwości ich wykorzystania.


Karty wydrukowałam na zwykłej czarno-białej drukarce w ilości 4 sztuki na format A4. Najczęściej daję uczniom po trzy karty. Za prawidłowe odpowiedzi stawiam ,,+". Jeśli uczeń musi zmienić/ poprawić cytat - ,,v".  Wszyscy uczniowie pracują chętnie i wytrwale. Przy okazji pobieżnie czytają lekturę, a mnie przecież najbardziej zależy na powtórzeniu treści utworu. Książki wypożyczam z biblioteki szkolnej na konkretną lekcję, gdyż z pewnością nie wszyscy uczniowie na moją lekcję by je przynieśli.



Na lekcje poświęcone lekturom szkolnym warto przygotować takie zadania, które zaangażują uczniów oraz stworzą sytuację, w której będą się uczyć od siebie wzajemnie.

Zaproponowałam uczniom pracę z tekstem lektury. Zadaniem uczniów było ustalenie, czy informacja zapisana na karcie jest prawdziwa, czy może fałszywa. Taką formułę mają niektóre zadania egzaminacyjne.

Istotne było to, że na potwierdzenie słuszności wyboru trzeba było znaleźć cytat w lekturze. 

Karty więc mobilizowały do pracy z tekstem, zachęcały do ćwiczeń w czytaniu ze zrozumieniem i przywoływaniu cytatów. 

Ponadto pomagały powtórzyć treść lektury i sprzyjały koncentracji uczniów na treści utworów.

Wszyscy aktywnie przygotowywali odpowiedź i prezentowali ją koleżankom i kolegom. Niektórzy wykonali więcej zadań niż zaplanowałam. 

Uczniowie podczas pracy byli zaangażowani, a karty bardzo się im podobały.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Zbiór wykreślanek ortograficznych na zajęcia wyrównawcze

Przykład opinii wychowawcy klasy o uczniu

Tworzymy makietę miejsca akcji- "Chłopcy z Placu Broni"

Generator napisów 4

Rozpoznajemy lektury szkolne po symbolach graficznych