Zajęcia rozwijające kreatywność- jak uczynić ucznia otwartym na nowe pomysły?




Kreatywność i wyobraźnia ożywiają martwe rzeczy. Czynią nas twórcami. Z tego powodu głównym celem zajęć rozwijających kreatywność jest ćwiczenie umiejętności myślenia twórczego.

Super pomysłem jest lekcja oparta na zaskakujących pytaniach, na które nie ma jednej trafnej odpowiedzi, czy też niedokończonych zdaniach, które stwarzają okazję do wykorzystania wyobraźni.


Zarówno ja, jak i moi uczniowie, lubimy taką metodę pracy. Najtrudniej rozpocząć w nowej klasie, która, zachowując się zachowawczo, podaje jedynie oczywiste odpowiedzi.


Wspomniana metoda otwiera głowy na nowe pomysły i uczniowie proponują zaskakujące rozwiązania . Co ważne, nie ma złych odpowiedzi. Wypowiedzi ustne lub pisemne uczniów są różnorodne, a niekiedy wręcz zabawne. Uczestnicy zajęć z zainteresowaniem słuchają odpowiedzi rówieśników, a zadania wykonują nawet najbardziej nieśmiali uczniowie.

Jeśli mamy problem z samodzielnością pracy uczniów, to możemy ich poprosić o usytuowanie się w dowolnym miejscu sali i na przykład zapisanie swoich pomysłów na kolorowych karteczkach, które mogą być odczytane przez nauczyciela lub dowolnego ucznia.

Jeśli korzystamy z technologii komputerowej podczas zajęć, uczniowie mogą zapisać swoje pomysły na przykład na padlecie, który udostępniamy wszystkim uczniom.


Tego typu ćwiczenia są szczególnie pożyteczne podczas rozwijania opowiadania twórczego, rozbudowywania wypowiedzi, uzasadniania swojego stanowiska, argumentowania.


Czego uczą zajęcia rozwijające kreatywność?
  • Rozwijają motywację do podejmowania samodzielnych decyzji i działań.
  • Stwarzają okazję do poznawania własnych możliwości twórczych, talentów i zdolności.
  • Budują zaufanie do samodzielnego sposobu myślenia i podejmowania decyzji.
  • Kształtują zdolność analizowania, dostrzegania detali oraz różnic, łączenia elementów w całość.
  • Uczą otwartości na nowe pomysły i kierunki działania, odchodzenia od szablonu.
  • Wyrabiają umiejętność szybkiej adaptacji do nowych sytuacji i zmian.
  • Budują silne poczucie wartości i sprawstwa, kształtują pozytywny obraz samego siebie.
  • Rozwijają umiejętność nadawania przedmiotom różnych funkcji, właściwości i sposobów wykorzystania ich w życiu codziennym.
  • Uczą niezależności i samodzielności.

W poniższym wpisie zamieściłam kilka ćwiczeń, które z przyjemnością wykorzystuję na swoich zajęciach. Nie ćwiczymy przez całą lekcję, lecz w wybranej fazie zajęć i w celu związanym z tematem lekcji. Ćwiczenia też wycisza uczniów, którzy koncentrują się na wykonaniu zadania.


Pamiętajmy!

Nauczyciel kreatywny stymuluje i motywuje uczniów do myślenia i poszukiwania rozwiązań. Pobudza ciekawość, nawiązuje dialog, podąża w myśleniu za uczniami i przede wszystkim rozpoznaje ich potrzeby. Zajęcia rozwijające kreatywność to doskonały sposób na poznanie swoich podopiecznych i wspólną naukę.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Zbiór wykreślanek ortograficznych na zajęcia wyrównawcze

Tworzymy makietę miejsca akcji- "Chłopcy z Placu Broni"

Przykład opinii wychowawcy klasy o uczniu

Generator napisów 4

Międzynarodowy Dzień Poezji z kartami literackimi, odwróconą krzyżówką lub wykreślanką- materiały edukacyjne na 21 marca