Zabawa w teatr pomaga nam zapamiętać treść baśni




Teatr łączy w sobie wiele dziedzin twórczości artystycznej: literaturę, muzykę, taniec, ruch sceniczny, plastykę i technikę.

Uczniowie, przygotowując przedstawienie dla swoich rówieśników, najpierw czytali tekst baśni, następnie wypisywali bohaterów i dzielili się rolami, tworzyli scenariusz, projektowali postaci i scenę teatralną. Z pewnością dzięki temu na dłużej zapamiętają treść baśni.

Olbrzymią wartością edukacyjną teatru jest nauka pracy w zespole, poczucie dyscypliny i szacunku do pracy innych. Uczeń uświadamia sobie, że stanowi część większej całości, a sukces jest zależny również od niego. 

Z tego powodu czwartoklasiści z zaangażowaniem pracowali, słuchali się wzajemnie, dzielili pomysłami i wspólnie ustalali przebieg widowiska. Jedynie indywidualnie odpowiadali za kukiełkę, którą poruszali i udzielali jej głosu.

Warto podkreślić, że zabawa w teatr oddziałuje na sferę emocjonalną, sprzyja ćwiczeniu wyrażania uczuć, wspomaga spontaniczną aktywność, a także usprawnia komunikację i współpracę w grupie. Rozwija również spostrzegawczość i pamięć.

Odgrywanie różnych ról sprzyja poprawie dykcji, a wcielając się w jakąś postać, młodzi aktorzy mogą walczyć też ze swoimi lękami. 

Teatr więc kształtuje odporność i dojrzałość emocjonalną, która jest konieczna do radzenia sobie w nowych, trudnych sytuacjach.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Zbiór wykreślanek ortograficznych na zajęcia wyrównawcze

Tworzymy makietę miejsca akcji- "Chłopcy z Placu Broni"

Przykład opinii wychowawcy klasy o uczniu

Generator napisów 4

Międzynarodowy Dzień Poezji z kartami literackimi, odwróconą krzyżówką lub wykreślanką- materiały edukacyjne na 21 marca