Bądź bezpieczny w sieci, nie ulegaj dezinformacji- lekcja zdalna



W poniedziałek 27 lutego 2023 r. klasa 7a wzięła udział w lekcji zdalnej ,,Jak radzić sobie z dezinformacją w sieci?”

Zajęcia trwały 45 minut i zostały zorganizowane w ramach Dnia Bezpiecznego Internetu.

Rozwój nowych technologii i środowiska cyfrowego sprawił, że mamy dostęp do bardzo wielu źródeł informacji, możemy także dzielić się nią w czasie rzeczywistym za pomocą różnego rodzaju mediów internetowych. Stworzyło to wiele możliwości manipulacji przekazem, przeinaczania treści, a nawet tworzenie fałszywych komunikatów, tzw. fake newsów.

O dezinformacji możemy mówić, gdy rozpowszechniane informacje:

są całkowicie lub częściowo fałszywe, zmanipulowane lub wprowadzające w błąd, dotyczą kwestii ważnej z punktu widzenia interesu publicznego,mają wywołać niepewność lub wrogość, są rozpowszechniane lub wzmacniane, np. za pomocą sztucznej inteligencji.

Czynnikiem, który istotnie wpływa na poziom utrwalenia informacji w pamięci, są silne emocje. Fałszywe wiadomości, które wzbudzają u odbiorców uczucie gniewu, strachu czy empatii, pogłębiają wiarę w fałszywy przekaz, są lepiej zapamiętywane i chętniej rozpowszechniane w Internecie.

Powinniśmy sprawdzić, skąd pochodzi wiadomość, kto pierwszy ją przekazał i gdzie jest rozsyłana. Należy również sprawdzić autora. Pamiętajmy, że zdecydowanie mniej wiarygodny jest ktoś, kto podpisuje się tylko nickiem.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Zbiór wykreślanek ortograficznych na zajęcia wyrównawcze

Przykład opinii wychowawcy klasy o uczniu

Tworzymy makietę miejsca akcji- "Chłopcy z Placu Broni"

Generator napisów 4

Rozpoznajemy lektury szkolne po symbolach graficznych