Rozejrzyj się wokół siebie i nie bądź obojętny- czytamy na głos "Poczwarkę" Doroty Terakowskiej


Obraz Bogdan Ch z Pixabay
Kiedy mija gorący czas egzaminów, czytam z uczniami na lekcjach języka polskiego. W tym roku szkolnym czytamy fragmenty powieści Doroty Terakowskiej "Poczwarka".
Dlaczego wybrałam właśnie tę książkę? Zdecydowało o tym wiele względów. Po pierwsze, w dobie ogólnej znieczulicy książka uczy wrażliwości na cierpienie innych. Uczniowie poznają, co to ból, cierpienie, jakie wyrzeczenie niesie ze sobą opieka nad chorym człowiekiem, co to znaczy być za kogoś odpowiedzialnym. 
Po drugie, powieść burzy iluzoryczny świat, jaki serwują nam kolorowe gazety, telewizyjne spektakle czy popularna literatura. Uczniowie zderzają się z rzeczywistością. Przekonują się, że w gruncie rzeczy to nam się jedynie wydaje, że wszystko w życiu można przewidzieć, zaplanować, poukładać. Kolejną przyczyną mojego wyboru jest to, że książka pokazuje, jak wielką siłę ma w sobie człowiek, który z dnia na dzień podnosi się do walki z rzeczywistością, z otoczeniem i z samym sobą. Młodzież poznaje chorobę i życie ludzi, którzy się z nią zetknęli. Uczy się tolerancji dla osób z zespołem Downa oraz wyrozumiałości dla ich rodziny. 
Pamiętajmy, że w każdym społeczeństwie istnieją dwa odrębne światy: świat ludzi zdrowych i drugi - chorych. Trwają one obok siebie, ale nie razem. Książka Doroty Terakowskiej przekonuje, że zdrowi powinni wyciągnąć rękę do chorych, zaakceptować ich i pomóc. 
Po zajęciach zaplanowałam dla uczniów aktywności, które zostały opisane na poniższym padlecie.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Skecz na zakończenie roku szkolnego lub inną uroczystość szkolną

Zbiór wykreślanek ortograficznych na zajęcia wyrównawcze

Przykład opinii wychowawcy klasy o uczniu

Tworzymy makietę miejsca akcji- "Chłopcy z Placu Broni"

Generator napisów 4