Jak przybliżyć postać autora tekstu i nie zanudzić uczniów?- pomysł pierwszy


Niewielu uczniów z przyjemnością zagłębi się w lekturze biografii czy życiorysu pisarza/ poety. Co zrobić, aby przełamać opór uczniów i zaktywizować ich do pracy na lekcji? Z pewnością każdy nauczyciel ma swoje sposoby i nie ukrywam, że liczę na wymianę pomysłów.





Dziś zaprezentuję trzy sposoby, które spotkały się z pozytywnym odbiorem moich uczniów.


Sposób 1


Sporządzamy listę pytań do... (tutaj podajemy imię i nazwisko twórcy). Uczniowie formułują pytania, na które można znaleźć odpowiedź w różnych źródłach informacji. Szczególnie interesują się życiem rodzinnym, wiekiem szkolnym postaci, zasługami itp. Mogą swoje propozycje zapisać na kartkach, a następnie je przykleić do tablicy. Mogą wypracować zestaw pytań w grupach i zapisać na kartkach, ale mogą je kierować także do osoby, która wcieli się w bohatera lekcji i przygotuje odpowiedzi. Preferuję ochotników, którzy nie boją się wyzwań i w pierwszej osobie zaprezentują zespołowi klasowemu fakty, ciekawostki itp. Oczywiście trzeba dać sporo czasu na przygotowanie :) Zawsze proszę, aby poszukujący uczeń przygotować listę książek, stron internetowych, z których czerpał informacje.


Gwarantuję, że podczas prezentacji wszyscy uważnie słuchają, aby sprawdzić, czy ich pytanie nie zostało pominięte.



Sposób 2


Tworzymy oś czasu prezentującą życie i twórczość postaci.


Pracę na lekcji należy poprzedzić zadaniem domowym, polegającym na poszukaniu informacji w różnych źródłach. Zachęcam, aby uczniowie poszukali także zdjęcia wskazanej osoby, pomniki (o ile takie istnieją), rysunki/ portrety itp. Ponadto na lekcji bardzo przydadzą się kolorowe długopisy, pisaki, nożyczki, klej, kolorowe karteczki. Dopiero na lekcji uczniowie dowiadują się, jakie będzie ich zadanie. Pracują chętnie, korzystając z podręcznika i przyniesionych materiałów, tworząc przejrzyste notatki w formie osi czasu. Zdarzenia porządkują chronologicznie. Na zakończenie opowiadają ustnie o życiu postaci, korzystając tylko ze swojej osi czasu. Naprawdę wiele zapamiętują, a lekcja mija bardzo szybko.






Sposób 3


Wszyscy uczniowie powinni dysponować tym samym materiałem na temat bohatera lekcji. W zależności od wieku grupy ustalamy, ile pytań do informacji zamieszczonych w materiałach redagują i zapisują w swoim zeszycie. Nie należy przesadzić z ilością pytań, by nie zniechęcić uczniów. Ich zadaniem nie jest odpowiadać na pytania i powinni o tym wiedzieć. Nie zdradzamy im dalszego przebiegu lekcji :) Określamy także czas, w którym uczniowie pracują. Prosimy, aby pytania były różnorodne, zachęcały do dłuższych odpowiedzi i o różnym stopniu trudności.


Co robimy potem? Zbieramy zeszyty i losowo trafiają one do innych uczniów. :)


To oni starannie odpowiadają na zadane pytania, poszukując odpowiedzi w dostępnych źródłach. Następnie zwracają zeszyty właścicielom, którzy sprawdzają poprawność odpowiedzi. Na zakończenie lekcji warto zapytać uczniów, ile zapamiętali z lekcji :)



A jakie są Wasze pomysły, sprawdzone sposoby? Podzielcie się nimi w komentarzach.

Komentarze

  1. Ja ostatnio pozwoliłam chętnej uczennicy przygotować lekcję o Mickiewiczu. Była prezentacja, kahoot, notatka graficzna i praca w grupach. Wyszło ciekawie :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Zbiór wykreślanek ortograficznych na zajęcia wyrównawcze

Tworzymy makietę miejsca akcji- "Chłopcy z Placu Broni"

Przykład opinii wychowawcy klasy o uczniu

Generator napisów 4

Międzynarodowy Dzień Poezji z kartami literackimi, odwróconą krzyżówką lub wykreślanką- materiały edukacyjne na 21 marca