niedziela, 22 stycznia 2017

Miksujemy utwory literackie, czyli mashup na lekcji języka polskiego

Zmiksować, wymieszać, połączyć utwory utwory literackie ze sobą- to kolejne wyzwanie czytelnicze, przed którym stanęli moi uczniowie.  W wyniku tego działania powstało nowe, ale spójne dzieło. 

Kogo wybrali gimnazjaliści? Czym się kierowali? Które fragmenty, motywy, bohaterowie posłużyły za materiał budulcowy? Które składniki utworu wybrali? 

Jaką nową formę artystyczną stworzyli? Opowiadanie, komiks, malowidło, przedstawienie, film, flash mob… 

Pierwszoklasiści  zdecydowali się na pracę plastyczną. Wybrali utwory: "Oskar i pani Róża" oraz "Ania z Zielonego Wzgórza".
Cóż jest w tych utworach, że na długo pozostają w pamięci młodych czytelników? Czym wyróżniają się tytułowi bohaterowie, że wywierają takie wrażenie?
"Oskar i pani Róża" to opowieść o tym, jak pokonać strach, odnaleźć wiarę i nie poddać się w obliczu nieszczęścia. Książka daje siłę i nadzieję. Może odmienić nastawienie i postrzeganie świata każdego człowieka, zmienić jego życie. 
Czytając "Anię z Zielonego Wzgórza" czujesz, że jesteś uczestnikiem/ uczestniczką zdarzeń z udziałem tytułowej bohaterki.
Razem z nią przeżywasz smutki i radości, bierzesz udział  w jej życiu- razem tworzycie historię. Twoja wyobraźnia pracuje, widzisz to wszystko co bohaterowie: zielony krajobraz ciągnący się po horyzont, wzburzone fale morza, czerwone niczym cegła uliczki. Od bohaterki uczysz się być optymistą, nawet w najtrudniejszych sytuacjach.

Pracę oprawiliśmy i zawiesiliśmy w kluczowym miejscu naszej szkoły. To forma promocji czytelnictwa ...bez zbędnych słów.
Licencja Creative Commons

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz