Słowa mają znaczenie. Stop mowie nienawiści!

Tydzień Edukacji Globalnej zmotywował mnie do poszukiwań ciekawych, zaskakujących tekstów na lekcje mojego przedmiotu.

Ponieważ wprowadziłam w klasie drugiej gimnazjum reportaż, uznałam, że ten kierunek jest najlepszy. Wybrałam fragmenty książki Wojciecha Tochmana "Dzisiaj narysujemy śmierć".

Dyskusje o książce można przeczytać TUTAJ


Po głośnej lekturze fragmentów uczniowie zauważyli, że pewne informacje stają się dominujące, a inne niezauważone. Dzieje się to za sprawą przekazów medialnych.


Przy tej okazji gimnazjaliści dowiedzieli się, czym jest mowa nienawiści i jakie niesie skutki. Wspólnie wyszukiwaliśmy przykłady mowy nienawiści w tekście reportażu.
Zaobserwowali, jaką rolę w mowie nienawiści  odgrywają media, które z jednej strony przyspieszają rozprzestrzenianie się informacji, ale nie są wolne od mowy nienawiści. Zauważyli, że mowa nienawiści eskaluje przemoc.

Polecam rozmowę z autorem książki.

Mowa nienawiści to używanie języka znieważającego, rozbudzającego nienawiść wobec pewnej osoby lub grupy osób, ze względu na cechę ich tożsamości.
Piramida nienawiści według Gordona Allporta pokazuje, jak szkodliwa może być mowa nienawiści. Brak reakcji na nienawistne komentarze prowadzi do eskalacji i pojawienia się drastycznych przejawów uprzedzeń. Najpierw pojawiają się nienawistne komentarze, rozpoczyna się unikanie, dyskryminacja, ataki fizyczne i wreszcie eksterminacja.


Mowa nienawiści leży u podstaw piramidy nienawiści.


Na zakończenie lekcji ułożyliśmy nasze/ szkolne hasło tegorocznego Tygodnia Edukacji Globalnej:
Pokonaj nienawiść miłością, które zamieściliśmy w sieci.
Licencja Creative Commons

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Skecz na zakończenie roku szkolnego lub inną uroczystość szkolną

Zbiór wykreślanek ortograficznych na zajęcia wyrównawcze

Przykład opinii wychowawcy klasy o uczniu

Tworzymy makietę miejsca akcji- "Chłopcy z Placu Broni"

Generator napisów 4