Prawda czy fałsz?- ustalamy fakty przy pomocy kart graficznych do lektury ,,Kamienie na szaniec"

 Czy do sprawdzania wiedzy uczniów potrzebujemy sprawdzianów, prac klasowych, kartkówek? Z pewnością nie są to atrakcyjne dla uczniów formy pracy.  Warto przygotować takie zadania, które zaangażują uczniów oraz stworzą sytuację, kiedy będą się uczyć od siebie wzajemnie.


Proponuję pracę z tekstem lektury. Zadaniem uczniów będzie ustalenie, czy informacja zapisana na karcie jest prawdziwa, czy może fałszywa. Istotne jest, że na potwierdzenie słuszności wyboru trzeba będzie znaleźć cytat. Karty więc mobilizują do pracy z tekstem, zachęcają do ćwiczeń w czytaniu ze zrozumieniem i przywoływaniu cytatów. 

Moi uczniowie lubią quizy, gry interaktywne, ale korzystanie z nich wymaga sięgnięcia po telefon, a nie sprzyja to uspołecznieniu uczniów, nie zachęca ich do rozmowy, nie pomaga radzić sobie ze stresem. 

Alternatywą są karty/ grafiki, które możemy wydrukować, zalaminować i wielokrotnie używać. Warto też wydrukować w mniejszym formacie (niekoniecznie kolorowy wydruk) i użyć jako karty pracy na lekcji poświęconej lekturze. 

Mnie będą one służyły do odpytywania uczniów na początku każdej lekcji poświęconej lekturze ,,Kamienie na szaniec", jako zadania na lekcję z przesiadką, do  przypomnienia/ powtórzenia lektury w klasie ósmej przed egzaminem, do pracy z tekstem literackim. Dzięki kartom uczniowie uporządkują wiedzę, poćwiczą czytanie ze zrozumieniem oraz przywołają cytaty z lektury.

Grafika na karcie nie jest ilustracją do twiedzenia na karcie, aby nie ułatwić uczniom zadania.


Prezentuję Państwu trzy przykładowe karty, a chętnych zapraszam do kontaktu indywidualnego. Komplet składa się z 50 kart, więc nawet w licznej klasie każdy uczeń może aktywnie przygotować odpowiedź i zaprezentować ją koleżankom i kolegom.

Uczniowie podczas pracy są zaangażowani, a grafiki bardzo im się podobają.

Jeśli moja twórczość, pomysły na zajęcia, materiały na lekcje  przypadły Ci do gustu, korzystasz z nich i zastanawiasz się, w jaki sposób wyrazić wdzięczność albo mnie wesprzeć, zaproś mnie na kawę. Na portalu społecznościowym Facebook znajdziesz stronę bloga. Link zamieszczam poniżej.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Zbiór wykreślanek ortograficznych na zajęcia wyrównawcze

Przykład opinii wychowawcy klasy o uczniu

Tworzymy makietę miejsca akcji- "Chłopcy z Placu Broni"

Generator napisów 4

Rozpoznajemy lektury szkolne po symbolach graficznych