Szkolny TOP książek zakazanych- ćwiczymy argumentowanie i zdradzamy gusta czytelnicze


Mimo zakazów wszyscy czytamy książki zakazane.

Książki dawniej kwestionowane były najczęściej z powodów ideowych, dziś coraz częściej zwraca się uwagę na negatywne efekty kształtowania umysłu młodego czytelnika, w tym wpajanie mu niewłaściwych postaw życiowych.

My, młodzi ludzie, mając świadomość, że zakazany owoc najlepiej smakuje, przygotowaliśmy autorskie zestawienie KSIĄŻEK ZAKAZANYCH. Prosimy je potraktować z przymrużeniem oka :)
Oto wybrane pozycje: 
Bracia Grimm “Jaś i Małgosia”
Książka propaguje przemoc w stosunku do dzieci, ponieważ czarownica trzymała chłopca w klatce, nękała go, a na koniec chciała go zjeść. 
H.Sienkiewicz ,,W pustyni i w puszczy’’
W książce opisana jest historia porwania dwójki dzieci, oraz przemoc i surowe kary wymierzane przez porywaczy. Wrażliwe osoby nie powinny jej czytać.
Christiane Vera Felscherinow "My, Dzieci z dworca ZOO”  
Książka pomimo tego, że ostrzega przed narkomanią, prezentuje negatywne zachowanie bohaterów. Przekleństwa, brzydkie określenia mogą wpłynąć źle na czytelnika. Opisane w książce imprezy, uczucia po wzięciu narkotyków niektórym osobom mogą się spodobać i sięgną po narkotyki.

A. A. Milne “Kubuś Puchatek”   
W książce występują postacie, które nie dają dobrego przykładu. Jedne są nadpobudliwe, a inne wręcz ospałe. Kubuś Puchatek był uzależniony od miodu. Prosiaczek miał bardzo niską samoocenę i był nieśmiały. Królik wtrącał się wszędzie i był zarozumiały. Tygrysek nie mógł się uspokoić i się nie męczył. 
J.R.R.TOLKIEN ,,Hobbit, czyli tam i z powrotem’’
Bilbo Baggins kradnie pierścień, który należał do Goluma oraz zabija wiele istot wraz z grupą krasnoludów. W książce występuje przemoc.
Bracia Grimm ,,Królewna Śnieżka”  
W utworze ukazane są drastyczne sceny, np. otrucie, wątek miłosny, nakaz zabicia Królewny Śnieżki przez jej macochę. 
Carlo Collodi ,,Pinokio”
Pinokio był kukiełką, która ciągle kłamała. Przez swoje zachowanie dawał dzieciom zły przykład. Dzieci zazwyczaj wzorują się na głównych bohaterach, więc może to źle na nie wpływać. 
Juliusz Słowacki ,,Balladyna’’
Balladyna zabija swoją siostrę Alinę oraz wszystkich, którzy mogą przeszkodzić jej w dojściu do władzy. Władza nie jest najważniejsza, a przemoc to najgorsze rozwiązanie konfliktu, dlatego zakazałabym czytania tej książki.
Nicola Yoon ‘’Ponad wszystko’’
W książce opisana jest historia dziewczyny, która przez siedemnaście lat jest uwięziona w domu. Madeleine  przez cały ten czas cierpi na niedobór odporności. Jednak później dowiaduje się, że choroba była wymyślona przez mamę. Takie  zachowanie może zachęcić czytelnika do zabrania drugiemu człowiekowi wolności. 
Collen Hoover ,,Maybe someday”
Książka jest nieodpowiednia, ponieważ jest w niej wątek toksycznej miłości oraz przemocy wobec swoich dzieci. Młodzież, czytając tę książkę, oswaja się z takim zachowaniem. W przyszłości może to skutkować złym traktowaniem ludzi w swoim otoczeniu.
Jay Asher ,,13 powodów”
Moim zdaniem książka powinna być zakazana, gdyż główna bohaterka popełniła samobójstwo oraz obwiniała swoich przyjaciół, nagrywając dla nich kasety z powodem jej postępowania.

Julian Tuwim “Murzynek Bambo”
Wiersz ten szerzy niechęć oraz stereotypy odnośnie osób czarnoskórych i twierdzi, iż takie osoby się nie myją oraz nie umieją się zachować, co oczywiście jest nieprawdą. To, jakimi jesteśmy ludźmi, nie zależy od koloru skóry. 
Nicole Yoon ,,Słońce też jest gwiazdą ’’  

Książka powinna być zakazana dlatego, że Natasha okłamuje chłopaka, którego dopiero poznała, chce zostać nielegalnie w kraju, z którego zostanie deportowana. Daje zły przykład nastolatkom,  które biorą przykład z głównej bohaterki.
Jan Brzechwa “Akademia pana Kleksa”
Książka powinna zostać zakazana, ponieważ ukazuje wyidealizowaną szkołę, która jest zupełnie inna w rzeczywistości, przez co dzieci mogą być zawiedzione, poznając realia autentycznej  szkoły.
Zbigniew Nienacki “Pan samochodzik i Templariusze”
Książka zachęca do uciekania z domu i niemówienia wszystkiego rodzicom, ponieważ rodzice pomocników pana Tomasza nie wiedzieli w jakim celu pan Tomasz ich zabrał i co im grozi. 


Powyżej zamieściłam wypowiedzi uczniów. Jak pewnie zauważyliście, jedni próbują dowieść, że lektury powinny być zakazane, bo bohaterowie dają zły przykład, inni natomiast nieświadomie pokazują, że czytają książki. Ale czy na pewno te, które uważamy za odpowiednie dla czytelników w ich wieku? W ten sposób poszerzamy wiedzę o naszych uczniach, ich gustach czytelniczych i ćwiczymy argumentowanie.



Komentarze

  1. Bardzo nie lubię tej utartej opinii, że po książce takiej jak My dzieci zndworca ZOO ktoś mógłby sięgnąć po narkotyki. ..naprawdę ? Po tym co tam jest opisane? Z tą osobą musiałoby już wcześniej być coś nie tak

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dzień dobry. Opinie zaprezentowane na blogu są przemyśleniami uczniów. Pozwólmy im myśleć samodzielnie i głosić własne poglądy. Bohaterowie są antywzorami, a to już wystarczający argument, by uznać, że książka mogłaby się znaleźć na liście utworów zakazanych.Pozdrawiam

      Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Skecz na zakończenie roku szkolnego lub inną uroczystość szkolną

Zbiór wykreślanek ortograficznych na zajęcia wyrównawcze

Przykład opinii wychowawcy klasy o uczniu

Tworzymy makietę miejsca akcji- "Chłopcy z Placu Broni"

Generator napisów 4