wtorek, 7 lutego 2017

Walentynkowa lekcja języka polskiego

Co prawda, walentynki w tym roku wypadły w czasie ferii zimowych, ale warto skorzystać z okazji, by o tak ważnym uczuciu porozmawiać na lekcji... i do tego w sposób nieszablonowy. Dlatego lekcja odbyła się wcześniej.

Założyłam, że uczniowie będą pracowali w dwójkach. Podział uczniów na pary nastąpił na zasadzie “Znajdź swoją połówkę”. W tym celu przygotowałam serduszka pocięte w różnych kombinacjach. Każdy uczeń, otrzymawszy fragment serduszka, poszukiwał swojej pary. Radość i ciekawość sprzyjały motywacji uczniów do pracy. Następnie uczniowie pracowali ze “Słownikiem frazeologicznym języka polskiego”, wyszukując związki frazeologiczne z wyrazem “miłość".
Gimnazjaliści przynieśli na lekcję wykonane przez siebie ściągi, wyszukane materiały pomocnicze, “Słowniki terminów literackich”, z których korzystali na zajęciach. Dotyczyły one środków stylistycznych. Dzięki temu powtórzyli i utrwalili wiadomości.


Ćwiczenia praktyczne polegały na ich rozpoznawaniu w tekstach polskich piosenek o miłości:
DAAB “W moim ogrodzie”,
Andrzej Piaseczny “Imię deszczu”,
Perfect “Miłość rośnie w nas”,
Maanam “Wyjątkowo zimny maj”.
Wysłuchali również wybranej przez uczniów piosenki.
Na podsumowanie lekcji uczniowie uzupełnili zdania:
Miłość jest jak………………………………………………......
Kochać to znaczy………………………………………………..
Ja i moi uczniowie jesteśmy zadowoleni z tak przeprowadzonej lekcji.
   

5 komentarzy:

 1. Pani Wioletto, ciekawy pomysł na walentynkową lekcję :) Podobają mi się plakaty zaprojektowane przez Panią. Czy mogłabym je wykorzystać?
  Pozdrawiam,
  Asia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pani Asiu, proszę wykorzystać z poszanowaniem praw autorskich :) Z przyjemnością przeczytam/ zobaczę, jak się sprawdziły.

   Usuń
  2. Pani Wioletto, zainspirowana Pani plakatami popełniłam taką gazetkę szkolną https://www.facebook.com/photo.php?fbid=1307461855964026&set=gm.332497300478895&type=3&theater (link do grupy fb).
   Dziękuje z amozliwosć wykorzystania i pozdrawiam
   Asia

   Usuń
 2. Nie we wszystkich województwach są teraz ferie zimowe ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U mnie też nie ma. Będą dopiero od poniedziałku. Mam nadzieję, że pomysł Pana/ Panią zainspirował. Pozdrawiam serdecznie :)

   Usuń