niedziela, 18 grudnia 2016

Dlaczego wybrałam właśnie tę książkę?W każdym roku szkolnym omawiam wraz z uczniami, na lekcjach języka polskiego w gimnazjum, jedną lekturę nadobowiązkową. W trzeciej klasie jest to powieść Doroty Terakowskiej pt.,,Poczwarka”
Dlaczego wybrałam właśnie tę książkę? 
Zdecydowało o tym wiele względów. Po pierwsze, w dobie ogólnej znieczulicy książka uczy wrażliwości na cierpienie innych. Uczniowie poznają, co to ból, cierpienie, jakie wyrzeczenie niesie ze sobą opieka nad chorym człowiekiem, co to znaczy być za kogoś odpowiedzialnym. Po drugie, powieść burzy iluzoryczny świat, jaki serwują nam kolorowe gazety, telewizyjne spektakle czy popularna literatura. Uczniowie zderzają się z rzeczywistością. Przekonują się, że w gruncie rzeczy to nam się jedynie wydaje, że wszystko w życiu można przewidzieć, zaplanować, poukładać. Kolejną przyczyną mojego wyboru jest to, że książka pokazuje, jak wielką siłę ma w sobie człowiek, który z dnia na dzień podnosi się do walki z rzeczywistością, z otoczeniem i z samym sobą.
Młodzież poznaje chorobę i życie ludzi, którzy się z nią zetknęli. Uczy się tolerancji dla osób z zespołem Downa oraz wyrozumiałości dla ich rodziny. 
Pamiętajmy, że w każdym społeczeństwie istnieją dwa odrębne światy: świat ludzi zdrowych i drugi – chorych. Trwają one obok siebie, ale nie razem. Książka D. Terakowskiej przekonuje, że zdrowi powinni wyciągnąć rękę do chorych, zaakceptować ich i pomóc. Jest im potrzebna nasza akceptacja i pomoc z zewnątrz. Dzięki lekturze wspomnianej powieści można osiągnąć wiele celów wychowawczych. Namawiam do jej czytania i omawiania na lekcjach języka polskiego w gimnazjum. Dostarczy ona niezapomnianych przeżyć, także stroniącym od lektur szkolnych chłopcom. Gwarantuję.

A co na to moi uczniowie? Przeczytajcie TUTAJ
 
Licencja Creative Commons

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz