sobota, 1 października 2016

Gazetowe opowieści na języku polskim


Pewnie każdemu  nauczycielowi zdarzyło się, że nie wiedział, jak zachęcić uczniów do napisania własnego tekstu. Proponuję prosty sposób na dobrą zabawę i naukę na lekcji. Potrzebne do tego są: nieaktualne gazety, czasopisma, nożyczki, klej i kartka papieru.
Jak moi uczniowie komentują: "Zadanie domowe jest bez sensu", to wiem, że nie mieli skąd je spisać.  A oto właśnie mi chodziło. 

Postawmy uczniów w nowych sytuacjach. Pozwólmy im "napisać", o czym tylko chcą.

Nie muszą co chwila przerywać pracy, żeby się głęboko zastanawiać nad następnymi krokami. 
Tekst nie będzie długi, ale uczniowie i tak poćwiczą redagowanie poprawnych zdań pod względem językowym, ortograficznym i interpunkcyjnym. 
 

Na mojej lekcji nie było ani jednego ucznia, który narzekał i nie zabrał się do pracy. Lekcja nie była nudna, a moi gimnazjaliści stwierdzili, że jeszcze nigdy nie wykonali takiego zadania. Z przyjemnością czytali i oglądali prace innych.


Licencja Creative Commons

6 komentarzy:

 1. Zainspirował mnie Pani pomysł i pozwoliłam sobie na przeprowadzenie takiej lekcji. To było niezwykłe - dobra zabawa i zaangażowanie 100% klasy. Efekt zadowolił wszystkich. Dziękuję.Ogólnie Pani blog jest bardzo ciekawy, często tu zaglądam

  OdpowiedzUsuń
 2. Czytam, uczę się i jestem zachwycona....Dziękuję!

  OdpowiedzUsuń
 3. Pani blog jest bardzo inspirujący !!! Dziękuję !

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo się cieszę, że moje pomysły są wykorzystywane. Temu służą moje wpisy. Ucieszyłyby mnie informacje zwrotne od osób, które wcieliły pomysł w życie.Chętnie poznam modyfikacje, zachowania uczniów, co się udało lub zawiodło. Życzę powodzenia w realizacji.

  OdpowiedzUsuń
 5. Zastanawiam się jakbym mogła to wykorzystać na lekcji geografii??? ....
  Może za bardzo myślę ,,geograficznie"???

  OdpowiedzUsuń
 6. Pani Lucynko! To, co przychodzi mi teraz do głowy:
  - opisz krainę geograficzną,region itp.
  - opracuj program wycieczki po...,
  - zaprezentuj wybrane państwo, kontynent itp.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń