O czym pisaliśmy w listach do Arkadego Fiedlera?

Szkolny konkurs „Ludzie listy piszą” dobiegł końca. 22 uczniów zdecydowało się napisać do patrona szkoły- Arkadego Fiedlera, dzieląc się swoimi wrażeniami i przemyśleniami po przeczytanej lekturze szkolnej. 


Nadawcy listów zdecydowali się na „Małego Księcia”, dostrzegając podobieństwa w obu postaciach.

Wybór zwycięzcy nie był łatwy, ale o ostatecznym werdykcie zdecydowała refleksyjność listu.

Nagrodę w konkursie otrzymała Kinga Bar z klasy 3B, której przemyślenia okazały się bardzo dojrzałe.

Gratuluję wszystkim uczestnikom konkursu i zapraszam do lektury wybranych fragmentów:
„…najciekawszym miejscem była Ziemia, a lis (…) stał się moją ulubioną postacią. Trochę się z nim nawet utożsamiam! Jego lęk przed oswojeniem jest mi znajomy. Pan też się tego boi?”
„…trafił do Króla. Był to człowiek pragnący rządzić innymi, jednakże nie miał kim. To obraz ludzi, którzy za wszelką cenę chcą być przywódcami, prawda? Oni też zwykle są sami.”
„Mały Książę pokazał mi, czym jest i na czym polega przyjaźń. Według niego to wielki skarb, polegający na silnej więzi pomiędzy osobami… Istotne jest też odkrycie samego siebie oraz swoich wartości. Bohater dał do zrozumienia, że w życiu nie liczą się liczby/ pieniądze, ale dom, rodzina, miłość i przyjaźń. Starał się udowodnić, że rzeczy, które potrzebujemy, są tak naprawdę blisko nas, tylko należy je odkryć i docenić.”

„Bohater poznaje wielu ludzi i przekonuje się, jacy są samotni… Najbardziej w pamięci utkwiła mi rozmowa bohatera z lisem o przyjaźni. Uświadomiłam sobie, że takich prawdziwych przyjaciół do końca życia mam niewielu. Tak naprawdę część znajomych nie szuka przyjaźni. Mili są tylko wtedy, kiedy czegoś potrzebują.”
„Wyjątkowość książki polega na tym, że czytanie możemy rozpocząć od dowolnego fragmentu, a i tak dowiemy się o przyjaźni i miłości więcej niż z innych książek.”
„Do tej pory nie spotkałam innego utworu, który o tych najważniejszych dla człowieka uczuciach opowiadałby w tak prosty i ciepły sposób.”
„W każdej historii przeżytej przez bohatera znajdowałam coś nowego i interesującego, bo „Mały Książę” jest niewyczerpaną skarbnicą sentencji, metafor o miłości i przyjaźni”.
„Tak jak bohater pielęgnował małą, bezbronną różę, tak w życiu trzeba troszczyć się o drugą osobę, by miłość rozkwitła prawdziwym blaskiem.”
Konkurs dowiódł, że młodzi ludzie szukają własnej drogi życiowej i garściami czerpią z doświadczenia bohaterów literackich.
 


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Skecz na zakończenie roku szkolnego lub inną uroczystość szkolną

Zbiór wykreślanek ortograficznych na zajęcia wyrównawcze

Przykład opinii wychowawcy klasy o uczniu

Tworzymy makietę miejsca akcji- "Chłopcy z Placu Broni"

Generator napisów 4