wtorek, 2 maja 2017

Nowe zastosowanie gry w PAŃSTWA- MIASTA

Dawne gry odzyskują swoją świetność.
O GRZE W STATKI pisałam wcześniej. Tym razem odświeżam grę w PAŃSTWA- MIASTA. 
Masz nieplanowane zastępstwo? W lekcji uczestniczy część klasy, gdyż inni pojechali na wycieczkę edukacyjną? Nie masz pomysłu, jak zająć uczniów w świetlicy? Ta gra z pewnością Ci się przyda.  
Zabawa ma kilka ważnych zalet. Przede wszystkim może w niej brać udział dowolna liczba osób. Ponadto zmusza do myślenia. poszerza wiedzę i umiejętności gracza.
Gra jest przeznaczona dla uczestników w liczbie od dwóch do kilkunastu.
Kategorie dostosuj do swoich potrzeb i możliwości uczniów. 
 
Każdy uczestnik gry powinien być zaopatrzony w następujące rekwizyty: 
kartka z narysowaną odpowiednią ilością kolumn, przybory do pisania, stoper  (wystarczy jeden na grupę).  
ZASADY GRY
Jeden z graczy wymienia w pamięci po kolei wszystkie litery alfabetu, zaznaczając głośno moment, w którym zaczyna od początku (zwyczajowo głośno wypowiada XYZ). Inny, wcześniej ustalony gracz, w wybranym przez siebie momencie, mu przerywa. Litera, na której przerwano wyliczanie alfabetu, jest właśnie wybraną literą. Nie wolno wymawiać liter Ą, Ę, Ń, Ó, Q, V, X, Y. Od momentu wytypowania litery wszyscy gracze zaczynają wpisywać do swoich tabelek słowa zaczynające się na wylosowaną literę aż do zakończenia przewidzianego czasu. (Warto go wspólnie ustalić przed rozpoczęciem gry). Jeżeli gracz jako jedyny wymyślił wyraz, którego nikt nie miał, dostaje 15 pkt, jeżeli każdy gracz miał inne słowo - wszyscy dostają po 10 pkt, jeżeli każdy ma ten sam wyraz dostaje się po 5 pkt, a jeżeli ktoś nie napisał poprawnego wyrazu lub nic nie napisał dostaje 0 pkt, a jednocześnie innym graczom zwiększa się liczba punktów o 5 (nie wliczając w to gracza który ma 15 punktów).
Zwycięża ten, kto zbierze w trakcie gry najwięcej punktów.
Życzę przyjemnej nauki :) 

 

1 komentarz:

  1. Czasami wykorzystuję tę grę przy powtórkach z części mowy. Każda rubryka to inna część mowy. Można też zagrać przy kategoryzacji rzeczowników. Fajne rozwiązanie.

    OdpowiedzUsuń