czwartek, 19 stycznia 2017

Aktywnie dziel na grupy

Każdy czytelnik/ czytelniczka mojego bloga zauważyła, że lubię pracę w grupach. Stąd ciągłe poszukiwanie/ wymyślanie sposobów na podział uczniów.

SPOSÓB 1
Jeśli dysponujecie Państwo czasem na podział uczniów na grupy, proponuję zaktywizowanie uczniów. Niech ustawią się według daty urodzenia, chronologicznie. Taki podział sprzyja poznaniu się, integracji i daje nam możliwość nieszablonowego podziału uczniów na grupy. 
W zależności od liczebności klasy i zaplanowanej przez nas wielkości grupy przydzielamy uczniów do zadań, np. po 5 licząc od 1 stycznia.

SPOSÓB 2
Odliczanie z wykorzystaniem nazw np. dni tygodnia (PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA itd.), pór roku (WIOSNA, LATO, JESIEŃ, ZIMA).

SPOSÓB 3
Polecam szczególnie na lekcje poświęcone ortografii. Można zamieścić na karteczkach wyrazy, które uczniom sprawiają największe problemy, w których popełniły błędy na ostatnim dyktandzie, które posłużą do przypomnienia zasad ortograficznych. 

Ten ostatni sposób zaprezentuję poniżej. 
przebiśnieg
pakunek
kominiarz
kartkówka
bliżej
rycerz
wrzeciono
rysunek
aptekarz
makówka
wyżej
rowerzysta
trzask
wizerunek
dekarz
lodówka
móżdżek
wzorzec
krzesło
malunek
piekarz
łamigłówka
ważenie
upokorzenie
Uczniowie losują karteczkę z wyrazem i poszukują pozostałych członków grupy zgodnie z regułą ortograficzną. Siadają razem i w zeszycie zapisują wyjaśnienie pisowni wylosowanego słowa. 


Aktywny podział zmobilizuje uczniów do działania, skoncentruje na zadaniach i uczyni zajęcia atrakcyjnymi.

Podziałowi na grupy poświęciłam  dwa wpisy uprzednio : 
Moje ulubione sposoby podziału uczniów na grupy
Proste i angażujące sposoby podziału na grupy
Licencja Creative Commons 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz