poniedziałek, 19 grudnia 2016

Fotografia wspiera przekaz sentencji

Od czasu do czasu proponuję uczniom zadania z wykorzystaniem aparatu fotograficznego. Większość uczniów posiada go choćby w telefonie komórkowym. Takie narzędzie pracy motywuje uczniów do wykonania zadania, zwłaszcza jak nie lubią pisać. 

Dziś pokażę Wam, jak zrealizowaliśmy jedno z zadań czytelniczych:
Wyszukaj trzy sentencje z wybranych dzieł literackich. Wykonaj trzy zdjęcia i zamieść na nich wybrane sentencje. Wykorzystaj do tego TIK. 


Co dzięki temu osiągam?
Uczniowie zapamiętują sentencje i źródła, z których pochodzą. Rozumieją je, czego dowodem jest wizualizacja fotograficzna. 
Prace uczniowskie zachęcają do sięgnięcia po literaturę. Są źródłem motywacji do czytania. Często wybierają polecane książki na upominki dla bliskich. Zapisują przytoczone sentencje na kartkach z życzeniami. 
Zgromadzone sentencje przydają się również mi na zajęciach. 
Rozpoczynam rozmowę wstępną z uczniami o wybranej wartości, wyświetlając sentencję zamieszczoną na fotografii. Dzięki niej łatwiej uczniów zaangażować do kolejnych etapów lekcji, zachęcić do swobodnych wypowiedzi. 
Ponadto ćwiczę wyjaśnianie ukrytego sensu cytatu, jak również redaguję tematy pisemnych prac uczniowskich z wykorzystaniem sentencji.
Moi uczniowie lubią aplikację pizap.
Jest prosta w obsłudze i daje uczniom możliwości przygotowania ciekawych fotografii dla świętujących rówieśników.
A jakie zastosowania tej formy pracy Wy zauważacie? Jakie narzędzia TIK polecacie? Zapraszam do wymiany doświadczeń :)

Licencja Creative Commons

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz