czwartek, 26 maja 2016

Jak rysować w SAI’u – cz.1 „lineart”

Czasem warto wrócić do dawnych instrukcji. Oto lekcja przygotowana przez moją uczennicę- Magdę. Jak sama napisała: 
"Kolorowanie jest jedną z długich i męczących rzeczy w SAI’u. Aby praca była ładna, trzeba ją wykonywać starannie, co wymaga długich ćwiczeń i znajomości światłocienia. Co to jest? To podstawa w rysowaniu! Cieniowanie zależy od tego, gdzie pada światło, a gdzie nie(czyli gdzie jest ciemno).
Przygotowałam dla was pewien film, z którego możecie korzystać przy kolorowaniu."

Jak  zrobić lineart za pomocą myszki krok po kroku?
1. Najpierw zrób szkic w programie  albo najlepiej zeskanuj szkic zrobiony na kartce(ja często tak robię) i otwórz go w programie.
2. Dodajcie specjalną warstwę, na której jest pióro(na filmie pokazałam, który to przycisk). Jeśli zdarzy się tak, że warstwa ze szkicem znajdzie się nad warstwą, na której będzie lineart, trzeba zmienić ich miejsca. Szkic ma być na dole!
Podpowiedź: Jak zauważycie na filmie, zmniejszyłam ciemność szkicu, przez co stał się jaśniejszy. Ułatwi to robienie linearta.
3. Teraz czas na trochę pracy. Klikamy na warstwę z lineartem i klikamy kursywę, dzięki czemu robimy owalne linie. Aby skończyć prowadzić linię, należy szybko kliknąć dwa razy. Jak go skończycie , możecie usunąć szkic.
Podpowiedź: Zamiast non stop klikać”cofnij”, możecie użyć tylko dwóch klawiszy. Są to „ctrl + z” i nagle cofasz poprzedni ruch(magia)!
4. Jak skończycie, to możecie pokolorować swój obrazek. Na filmie widać, jak klikam tak zwaną przez większość ludzi”różdżkę”. Dzięki niej można wypełnić zaznaczony obszar kolorem, bez obawy, że wyjedziemy za linię. Pamiętaj także o niewypełnionych miejscach, gdyż jak będziesz kolorować, to mogą zostać białe plamy(widać TEŻ to na filmie)!
Podpowiedź :Czasem zamiast różdżki można użyć czegoś takiego jak „select”. Ażeby usunąć zaznaczony obszar klikamy „deselect”.
Życzę powodzenia w wykonywaniu prac przy pomocy technologii informacyjno- komunikacyjnej.
Licencja Creative Commons

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz